100-річчя "Української весни"
Сьогодні відбувся урочистий мітинг з нагоди відкриття меморіальної дошки на честь бойового братерства вільних козаків та Українських січових стрільців в селі Біленькому.
Запорізький край продовжує відзначати сторіччя «Української весни» та звільнення нашої землі від більшовиків у квітні 1918 року. Ми повертаємо із небуття заборонені та забуті сторінки нашої історії. Із перших днів Української революції у 1917році у Біленькому було створено потужну організацію вільних козаків. Вони охороняли мир та спокій у селі, поширювали українські книжки, пропагували національні традиції.
У квітні 1918 року Українські січові стрільці під командуванням Василя Вишиваного звільнили від більшовиків Нікополь та пароплавом рушили до Олександрівська. 15 квітня під звуки церковних дзвонів вони висадилися у Біленькому. Наших визволителів із хлібом-сіллю зустрічали сотні селян у святковому вбранні.
Навесні 1919 року українська молодь розпочала таємну підготовку повстання у місті. Місцем базування повстанців було обрано Лису гору вниз по Дніпру від Олександрівська. Тут вирили окопи та розбили табір. Загін отримав назву Лисогірський повстанський партизанський курінь, його чисельність складала близько 50 осіб, в основному 15-17 річні юнаки. На чолі куреня стояли отаман Чайковський та Марків.
Лисогірським повстанцям вдалося перерізати перевезення по Дніпру хлібу, який більшовики вкрали в українських селян. Загони червоної армії та чекістів спробували ліквідувати повстанців, наступаючи від Мар'ївки та з пароплавів від Дніпра. Наступ успішно відбили, ворогу завдали великих втрат, захопили полонении та зброю. Нашим молодим патріотам активно допомагали жителі Лисогірки, Мар’ївки, Біленького, приносили продукти та одяг, сповіщали про пересування російських окупантів.
У селі Лисогірка відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки на честь бійців Хортицького повстанського куреню.