Пошук

ДІЇ НАСЕЛЕННЯ В ЧАСИ ВІЙНИ

      ЯК ДІЯТИ ПІД ЧАС ОБСТРІЛУ СТРІЛЕЦЬКОЮ ЗБРОЄЮ

 

Під час стрілянини найкраще сховатися у захищеному приміщенні (наприклад, у ванній кімнаті або навіть у самій ванні). Коли це неможливо, варто лягти, прикрившись предметами, які здатні захистити вас від уламків і куль.

Якщо ваше житло перебуває в зоні регулярних збройних зіткнень, потрібно зміцнити вікна (наприклад, клейкою плівкою) ― це допоможе уникнути розльоту уламків скла. Бажано закрити вікна, наприклад, мішками з піском або масивними меблями.

Якщо ви потрапили під стрілянину на відкритому місці, краще впасти на землю та закрити голову руками. Ефективним захистом буде будь-який виступ, навіть тротуар, заглиблення в землі або канава. Укриттям також може стати бетонна сміттєва урна або сходинки ґанку. Не намагайтеся сховатися за автомобілями або кіосками ― вони часто стають мішенями.

Де б ви не знаходились, тіло повинне бути у максимально безпечному положенні. Згрупуйтеся, ляжте в позу ембріона. Розверніться ногами у бік стрілянини, прикривши голову руками та відкривши рот, щоб близький вибух не завдав шкоди барабанним перетинкам. Чекайте, поки стрілянина не вщухне, а пострілів не буде бодай протягом 5 хвилин.

Якщо вогонь артилерії, мінометний обстріл, авіаційне бомбардування застали вас на шляху, негайно лягайте на землю, туди, де є виступ або хоча б у невелике заглиблення. Захист можуть надати бетонні конструкції (окрім тих, які можуть обвалитися або загорітися), траншеї, неглибокі підземні колодязі, широкі труби водостоку і канави.

 

Дії при виявленні підозрілого предмету

Для маскування вибухових пристроїв використовують звичайні побутові предмети: портфелі, валізи, сумки, пакунки, пакети, згортки, мішки, ящики, коробки, іграшки тощо.

 Ознаки підозрілого предмета

Основні ознаки підозрілих предметів, які можуть виявитися вибуховими пристроями:

  • наявність дротів, малої антени, скотчу, підозрілих звуків — цокотіння годинника, клацання;
  • наявність батарейок, акумуляторів або розтяжки з дроту, шпагату, мотузки; незвичне розміщення предмета;
  • специфічний запах.

Як діяти, якщо виявили підозрілий предмет

Якщо виявили підозрілий предмет, дотримуйтеся таких рекомендацій:

  •  не залишайте без уваги річ, яка не має перебувати у місці, де її виявили, забуту або бездоглядну річ;
  • зверніть увагу довколишніх на річ та опитайте їх, щоб установити власника або особу, яка могла цю річ залишити;
  • якщо власника не виявили, негайно повідомте про знахідку черговим службам МВС, СБУ, ДСНС та місцевому підрозділу з питань цивільного захисту;
  • не вчиняйте жодних дій: не чіпайте, не відкривайте та не переміщуйте підозрілий предмет;
  • зафіксуйте час, коли його виявили;
  • не використовуйте мобільні телефони та засоби радіозв’язку; обов’язково дочекайтеся оперативно-слідчу групу, фахівців МВС і ДСНС та вкажіть місце розташування підозрілого предмета;
  • вжийте заходів, щоб люди відійшли на безпечну відстань від знахідки; до прибуття оперативно-слідчої групи перебувайте на безпечній відстані від підозрілого предмета.

Як розпізнати політ ракети та убезпечити своє життя

Як правило, підльотний час ракети дуже невеликий. Ракета летить швидко, на невеликій висоті. Існує вірогідність, що сигнал оповіщення про повітряну тривогу буде ввімкнутий з запізненням. Такі випадки вже траплялися в різних областях країни. Це несе велику небезпеку для населення, так як ракети мають значну руйнівну силу і у випадку їх застосування по цивільній інфраструктурі можуть привести до людських втрат. Однак ракету можна помітити та зреагувати. Якщо це залп реактивної установки, його можна побачити. Вночі – це яскравий спалах на обрії, а вдень – димні сліди ракет. Звук ракети, що летить нагадує свист із шурхітом.

ДІЇ ПІД ЧАС РАКЕТНОГО ОБСТРІЛУ

Під час тривоги перейдіть до безпечного приміщення відповідно до розрахункового часу, який ви маєте. Якщо це багатоповерховий будинок, то треба перебувати як мінімум на два поверхи нижче за дах. При наявності всього трьох поверхів обирайте середній. Не стійте на прольоті та сядьте на сходи. Не рекомендовано збиратися групою людей у місці падіння або перехоплення ракети, бо скупчення несе небезпеку через ризик ураження уламками перехоплених ракет або повторного залпу. Якщо ви помітили на землі ракету, повідомте про це поліцію або службу безпеки і не підпускайте на це місце допитливих.

ЯК ПРАВИЛЬНО ОБРАТИ ЗАХИЩЕНИЙ ПРОСТІР

Обирайте, за можливістю, дістатися до безпечного простору з урахуванням доступного вам часу. Безпечним простором є: захисна споруда, внутрішній під'їзд без вікон, внутрішнє приміщення, де мінімально зовнішніх стін, вікон та дверей, тощо.

Не обирайте душ або туалет, тримайтеся подалі від кераміки, фарфору та битого скла. Якщо ви на вулиці на забудованій території, зайдіть до сховища або найближчої будівлі. Коли ви на відкритому просторі, лягайте на землю та закрийте голову руками. Найменш вразливе місце при попаданні ракети – якомога ближче до землі. Під час перебування у легкій споруді, при відсутності захищеного простору, варто вийти на вулицю, лягти на землю і закрити голову руками.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ЗНАХОДИШСЯ В АВТОМОБІЛІ

Потрібно зупинитися на узбіччі, вийти з автомобіля та зайти до найближчої будівлі чи сховища. Якщо ви не встигаєте дістатися до будівлі, залиште автомобіль і віддалитися від нього на безпечну відстань (не залишатися на узбіччі, переступити через бар'єрну огорожу), лягти на землю і закрити голову руками. Тільки якщо немає можливості вийти з автомобіля, слід зупинитися на узбіччі і пригнутись нижче рівня скла. Важливо відзначити – автомобіль не захищає від уламків ракет та снарядів.

Якщо під час тривоги люди перебувають у міському автобусі, його водій повинен зупинитися на узбіччі та відчинити двері для пасажирів. Якщо вони не встигають дістатися до будівлі, треба пригнутися нижче рівня вікон і прикрити голову руками.

Якщо ви у потягу, теж пригніться нижче рівня вікон і закрийте руками голову.

 

ВАЖЛИВО!!! Не виходьте з укриття хоча б 10 хвилин після завершення  

                       обстрілу, він може повторитися.

 

 

Навчально-методичний цент цивільного захисту                               

 та безпеки життєдіяльності Запорізької області                             

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь