Пошук

ДРОНИ - КАМІКАДЗЕ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ?

Дата: 26.10.2022 10:41
Кількість переглядів: 814

Збройна агресія російської федерації проти України на сьогодні характеризується активним використанням роботизованих бойових систем розвідки, передачі даних, управління та ураження.

Останнім часом велика увага приділяється ударним безпілотним авіаційним системам (УБпАС), а також використанням розвідувальних безпілотних літальних апаратів (БпЛА) в якості ударних. Все частіше на полі бою противник застосовує нові модифікації вже відомих БпЛА.

Застосування безпілотних авіаційних систем створює нові загрози силам та засобам Збройних Сил України у зв’язку з малою помітністю для виявлення їх засобами радіолокаційної, радіо-радіотехнічної, акустичної та оптико-електронної розвідок.

У звязку з  великою кількістю втрат БпАК в ході ведення бойових дій на території України та неспроможністю національного воєнно- промислового комплексу в повній мірі забезпечити потреби окупаційних військвійськово-політичним керівництвом країни - агресора прийнято рішення про закупівлю  БпЛА в Ісламської Республіки Іран.

Останнім часом відмічено застосування противником БпАК Іранського виробництва зокрема типу:  SHAHED-136, SHAHED-129, SHAHED-191 та MOHAJER-6

 

SHAHED-136  являється БпЛА-камікадзе виробництва Ісламської Республіки Іран. Інформація щодо  основних характеристик БпЛА відсутня, Встановлено лише, що БпЛА оснащено чотирьохциліндровим поршневий двигуном, який забезпечує дальність польоту до 2000 кілометрів. Вага осколково-фугасної бойової частини даного зразка приблизно 40 кг.

Наведення БплА Shahed-136 на ціль відбувається по каналу відео-зв’язку в онлайн режимі.

Загальний вигляд БпЛА зображений на рисунку 1.

Фото без опису

 

Рисунок 1 − Загальний вигляд БпЛА Shahed-136

 

Транспортно-пускова установка для даного зразка озброєння являє собою  вантажівку типу самоскид з обладнаними платформами для транспортування і пуску з кузова. У кузові знаходиться 5 БпЛА. Вид пускової установки показаний на рисунках 2.

Фото без описуФото без опису

Рисунок 2 − Вид пускової установки

 

SHAHED-129

Одномоторний середньовисотний безпілотний бойовий літальний апарат прийятий на озброєння у 2012 році. Даний БпЛА Shahed-129 здатний виконувати бойові та розвідувальні завдання та може безперервно працювати 24 години. Він подібний за розміром, формою та призначенням до американського БпЛА MQ-1 Predator і вважається одним із технічно досконалих БпЛА на озброєнні Ісламської Республіки Іран. Загальний вигляд представлений на рисунку 4.

Фото без опису

Рисунок 4 − Загальний вигляд БпЛА Shahed-129

 

БпЛА Shahed-129 оснащений мультиспектральною камерою Oghab-6 на трьохосьовому стабілізаторі. Також оснащений лазерним далекоміром для визначення дистанції до цілі та коригування авіабомб.

У якості бойового навантаження використовуються коригуємі авіабомби Sadid-345.

Льотні характеристики БпЛА Shahed-129 зазначені на слайді

Крейсерська швидкість, км/год

150

Дальність польоту, км

До 3400

Тривалість польоту, год

24

Максимальна висота польоту, м

До 7300

Силова установка

Чотирициліндровий чотиритактний авіаційний двигун Rotax 914 75 кВт (100 к.с.)

Вантажопідйомність, кг

400

Довжина, м

8

Висота, м

3,1

Розмах крила, м

16

 

SHAHED-191

Бойовий безпілотник, збудований за схемою “літаюче крило”. В якості силової установки використовується турбо-реактивний двигун. Зліт здійснюється з автомобіля, який має на даху спеціальні кріплення.

БпЛА Shahed-191 несе всередині фюзеляжу дві керовані авіабомби Sadid-345. Згідно повідомлень Іранських ЗМІ, БпЛА Shahed-191 має можливість нести дві протитанкові керовані ракети. Загальний вигляд БпЛА представлений на слайді.

Технічні характеристики БпЛА Shahed-191 вказані на слайді.

 

Фото без описуФото без опису

 

 

Рисунок 5 − Загальний вигляд БпЛА Shahed-191

Крейсерська/максимальна швидкість, км/год

300/350

Дальність польоту, км

До 1500

Тривалість польоту, год

4,5

Максимальна висота польоту, м

До 7620

Силова установка

Турбо-реактивний двигун

Вантажопідйомність, кг

100

Довжина, м

2,7

Розмах крила, м

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MOHAJER-6

Безпілотний літальний апарат розвідки, спостереження, знищення цілей і рекогносцування, БпЛАП здатний нести корисне навантаження мультиспектрального спостереження та/або до чотирьох високоточних боєприпасів.

Станом на червень 2022 року побудовано 180 БпЛА.

БпЛА злітає та приземляється на злітно-посадкові смуги, обладнаний системою автопілоту, здатну здійснювати автоматичний зліт і посадку. Крім того, може бути оснащений засобами електронної підтримки, блокування зв'язку або корисним навантаженням для радіоелектронної боротьби.

Загальний вигляд БпЛА Mohajer-6 та ТТХ зображений на слайді

Фото без описуФото без опису

Таблиця 3 −Технічні характеристики БпЛА Mohajer-6

Крейсерська/максимальна швидкість, км/год

150/200

Дальність польоту, км

1500

Тривалість польоту, год

12

Максимальна висота польоту, м

До 5500

Силова установка

Поршневий двигун

Максимальна злітна вага, кг

600

Вантажопідйомність, кг

100

Довжина, м

5,67

Розмах крила, м

10

 

Типи використовуємих боєприпасів

Sadid-345 ­– коригуєма авіаційна бомба, яка була спроектована для платформи SHAHED-129 та 191. Має операційний радіус 6 км. Може бути керована по лазеру. Також можливе використання бомби з головкою самонаведення, яка чутлива до джерел світла. Повна вага 34 кг. Діаметр 152 мм. Довжина 1.63 м. Обладнана осколково-фугасною бойовою частиною.

Фото без опису

Рисунок Д1 − Sadid-345

 

Qaem – Іранська авіабомба земля-повітря, яка адаптована для використання сумісно з БпЛА. Має операційний радіус 6 км та лазерний канал наведення. Існують модифікації під назвою Qaem-5 та Qaem-9 з телевізійним керуванням, від базової бомби відрізняються розмірами. • Максимальний робочий діапазон: 6 км,  вага БЧ: 1,7 кг, Вага бомби: 19,5 кг, Довжина бомби: 116 см, Діаметр бомби: 15,3 см, Максимальна швидкість: 310 м/с. Сумісний із: Mohajer 6

Фото без опису

РЕКОМЕНДАЦІЇ З ПРОТИДІЇ

В якості технічних заходів протидії БпЛА доцільно використовувати штатні комплекси РЕБ “Буковель-АД”, “Нота”, технічні характеристики яких дозволяють виявляти та здійснювати комплексний вплив на БпЛА (придушення каналів навігації, управління, телеметрії та передачі даних).

Радіоелектронне придушення не ефективне в питанні дезорієнтації системи позиціювання (спуфінгу) яка встановлене на борту БпЛА в зв’язку використанням завадозахищених приймачів системи позиціювання типу “Комета-М-ВТ”, приймачів системи позиціювання типу CRPA та інерціальними навігаційними системами. Також можливе подавлення телеметрії у діапазоні частот 902-928 МГц (ППРЧ до 10 частот), але це питання потребує більш детального вивчення. Швидкість стрибків невелика. Відеоканал БпЛА на частотах 1.3-1.4 ГГц.

Відносно великий розмір БпЛА всіх моделей робить їх радіопомітними. До найбільш розповсюджених засобів знищення БпЛА на висотах від 2000 до 5000 метрів можна віднести зенітні ракетні комплекси “Оса-М”, “Стріла-10”, “Бук-М1” та їх модифікації.  На висотах від 300 до 2000 метрів доцільно застосовувати переносні зенітні ракетні комплекси “Ігла-1” ,“Стріла-2М”, “Стінгер” та їх модифікації. Також можливе застосування зенітного ракетно-гарматного комплексу “Тунгуска”. На висотах до 300 метрів доцільно застосовувати станкові великокаліберні кулемети ДШК та 7,62-мм кулемети Калашникова.

Враховуючи особливості кліматичної зони, в яких планувалося використовувати БпЛА Ірану, польоти у зимових умовах можуть бути ускладнені у зв’язку з відсутністю захисту від обледеніння.

 

Крім того, отримано інформацію щодо замовлення РФ в Ірану  БЛА- камікадзе типу Arash-2.

БПЛА Arash, називають дроном-камікадзе для знищення радарів системи ППО супротивника. Але враховуючи те, що даний БПЛА скеровується на ціль за інерціальним принципом, тобто задаються контрольні точки по маршруту його переміщення до цілі слід очікувати його застосування для ураження важливих  об’єктів як військової так і цивільної інфраструктури.

Фото без описуФото без опису

Розміри даного зразка озброєння становить приблизно чотири з половиною метри, а розмах крил становить від 3,5 до 4,5 м.

Arash може бути обладнано оптичними та тепловізійними сканерами для захвату різних видів цілей. БПЛА також може визначати випромінення радарів систем ППО.

Анонсована дальність застосування становить 2000 км, практична висота - 5000 м.

 У ході перших великомасштабних військових навчань з безпілотниками у грудні 2020 року БПЛА Arash подолавши відстань близько 1400 км вразив ціль .

Вага бойової частини сягає до 180 кг вибухової речовини

Запуск БПЛА можливий зі спеціалізованої уніфікованої платформи та з контейнеру, що встановлюються в тому числі і на комерційний транспорт,
і застосовуючи морські платформи, що забезпечує можливість прихованого перевезення.

Однією з унікальних характеристик БПЛА Arash є те, що він має можливість знищувати як нерухомі, так і цілі, що плавають. Таким чином, БПЛА Arash-2 має протикорабельні можливості.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь